Dita

DITA

Herečka a zpěvačka Mgr. Dita Hořínková DiS. se narodila 16. března 1976 v Praze. 

Herecká asociace jí dvakrát udělila nominaci na Cenu Thalie. V roce 2020 za mimořádný výkon v roli Kaly v muzikálu Tarzan na hudbu Phila Collinse a v roce 2017 za mimořádný výkon v roli Hraběnky Karolíny z Dubna v inscenaci Casanova

V současné době ji můžete vidět v Praze v divadle Hybernia v muzikálech Tarzan – Kala, Mefisto – Laurecie Bosetti. V Hudebním divadle Karlín ve Sněhové královně – Jarní květinová víla, v divadle Broadway v muzikálu Láska nebeská s hity Waldemara Matušky – v komediální roli intelektuálky Metelkové nebo jako již zmíněnou Hraběnku Karolínu z Dubna v inscenaci Casanova na zájezdových scénách.

 

Zazářila například v hlavních rolích v muzikálech Cats – Grizabella, My Fair Lady – Líza Doolitlová, Cikáni jdou do nebe – Rada a dalších. Často vystupuje i v zahraničí. Absolvovala mimo jiné sólová turné po Kanadě a Japonsku

 

Je pedagožkou zpěvu na Hudebně dramatickém oddělení Pražské konzervatoře.

 

Dita se věnuje zejména muzikálu, činohře a operetě a v neposlední řadě také melodramu.

Její osobité herectví oplývající komediálním talentem je vždy dalším rozměrem pěveckých rolí.

Výraznou uměleckou oblastí je pro Ditu i melodram, ve kterém výjimečným způsobem propojuje své hudební a herecké nadání. Často v této oblasti spolupracuje s fenomenálním klavíristou Miroslavem Sekerou. Mimořádnou událostí v této oblasti je uvedení scénického melodramu Praupnerovy Kirké s baletem a orchestrem Musica Florea. Melodramu se věnuje v českém i německém jazyce.  

U muzikálu Bratři, uváděném v Divadle Na Fidlovačce, se postarala o hudební nastudování.

 

Dita začínala ve svých osmi letech v Národním divadle v představení Liška Bystrouška (Leoš Janáček). Už jako členka Kühnova dětského sboru ztvárnila řadu dětských rolí ve Státní opeře Praha a v Národním i Stavovském divadle.

Vystudovala obor herectví a moderování a poté absolvovala obor pedagogika, psychologie a metodika zpěvu na pražské HAMU. Dále vystudovala Husův institut teologických studií.

 

V Pachmanově scénickém oratoriu Mistr Jan Hus ztvárnila roli Husovy Matky a Dobra. Toto oratorium získalo cenu Nadace Vize 97 Václava a Dagmar Havlových (cena prezidenta republiky ČR) v rámci Mezinárodního festivalu Zlatá Praha.

Založila hudební těleso ArtHarmony. Jde o umělce, kteří koncertují na českých i světových podiích. Jejich hudba je postavena na základní sestavě – zpěv Dita Hořínková, klavír Pavel Voráček, housle Petr Maceček. 

Kromě již zmíněných divadel Dita působila jako sólistka v dalších předních pražských divadlech Goja music hall, Divadlo Broadway, Divadlo pod Palmovkou, Divadlo Na Fidlovačce, Divadlo Milenium a na letní scéně zámku Hluboká. Spolupracovala také s oblastními divadly a to s divadlem J. K. Tyla v Plzni nebo s Městským divadlem Most či s divadlem F. X. Šaldy v Liberci.